House Links

Directory

Rules

Committees

Contact Us

 

Officers of the 2013-2014 Vermont House of Representatives

Representative Shap Smith, Speaker of the House

Representative Willem Jewett, Majority Leader

Representative Kathryn Webb, Assistant Majority Leader

Representative Donald Turner, Minority Leader

Representative Brian Savage, Assistant Minority Leader

Representative Chris Pearson, Progressive Leader

Representative Susan Davis, Assistant Progressive Leader

Members of the 2013-2014 Vermont House of Representatives

Representative Janet Ancel (D-Washington-6)

Representative John Bartholomew (D-Windsor-1)

Representative Lynn Batchelor (R-Orleans-1)

Representative Stephen Beyor (R-Franklin-5)

Representative Clement Bissonnette (D-Chittenden-6-7)

Representative William Botzow (D-Bennington-1)

Representative Robert Bouchard (R-Chittenden-9-1)

Representative Carolyn Branagan (R-Franklin-1)

Representative Patrick Brennan (R-Chittenden-9-2)

Representative Cynthia Browning (D-Bennington-4)

Representative Thomas Burditt (R-Rutland-2)

Representative Mollie Burke (P/D-Windham-2-2)

Representative Sarah Buxton (D-Windsor-Orange-1)

Representative Brian Campion (D-Bennington-2-1)

Representative William Canfield (R/D-Rutland-3)

Representative Stephen Carr (D-Rutland-6)

Representative Kevin Christie (D-Windsor-4-2)

Representative Alison Clarkson (D-Windsor-5)

Representative Joanna Cole (D-Chittenden-6-1)

Representative James Condon (D-Chittenden-9-1)

Representative Daniel Connor (D-Franklin-6)

Representative Charles Conquest (D-Orange-Caledonia)

Representative Michel Consejo (D-Franklin-4)

Representative Sarah Copeland-Hanzas (D-Orange-2)

Representative Timothy Corcoran (D-Bennington-2-1)

Representative George Cross (D-Chittenden-6-7)

Representative Lawrence Cupoli (R-Rutland-5-2)

Representative Leigh Dakin (D-Windsor-3-1)

Representative Susan Davis (P/D-Orange-1)

Representative David Deen (D-Windham-4)

Representative Dennis Devereux (R-Rutland-Windsor-2)

Representative Eileen "Lynn" Dickinson (R-Franklin-3-2)

Representative Andrew Donaghy (R-Rutland-1)

Representative Anne Donahue (R-Washington-1)

Representative Johannah Donovan (D-Chittenden-6-5)

Representative Rebecca Ellis (D-Washington-Chittenden)

Representative Alice Emmons (D/W-Windsor-3-2)

Representative Debbie Evans (D-Chittenden-8-1)

Representative Peter Fagan (R-Rutland-5-1)

Representative Michelle Fay (D-Caledonia-3)

Representative Martha Feltus (R-Caledonia-4)

Representative Michael Fisher (D-Addison-4)

Representative William Frank (D-Chittenden-3)

Representative Patsy French (D-Orange-Washington-Addison)

Representative Douglas Gage (R-Rutland-5-4)

Representative Anne Gallivan (D-Rutland-Windsor-1)

Representative Charles Goodwin (I-Windham-Bennington-Windsor)

Representative Maxine Grad (D-Washington-7)

Representative Adam Greshin (I-Washington-7)

Representative Sandy Haas (P/D-Windsor-Rutland)

Representative Helen Head (D-Chittenden-7-3)

Representative Martha Heath (D-Chittenden-8-3)

Representative Michael Hebert (R-Windham-1)

Representative Robert Helm (R/D-Rutland-3)

Representative Mark Higley (R-Orleans-Lamoille)

Representative Mary Hooper (D-Washington-4)

Representative Kathleen Hoyt (D-Windsor-Orange-2)

Representative Ronald Hubert (R-Chittenden-10)

Representative Mark Huntley (D-Windsor-2)

Representative Timothy Jerman (D-Chittenden-8-2)

Representative Willem Jewett (D-Addison-2)

Representative Mitzi Johnson (D-Grand Isle-Chittenden)

Representative William Johnson (R/D-Essex-Caledonia-Orleans)

Representative Bernard Juskiewicz (R-Lamoille-3)

Representative Kathleen Keenan (D-Franklin-3-1)

Representative Duncan Kilmartin (R/D-Orleans-2)

Representative Warren Kitzmiller (D-Washington-4)

Representative Anthony Klein (D-Washington-5)

Representative Thomas Koch (R/D-Washington-2)

Representative Patricia Komline (R-Bennington-Rutland)

Representative Robert Krebs (D-Grand Isle-Chittenden)

Representative Jill Krowinski (D-Chittenden-6-3)

Representative Diane Lanpher (D-Addison-3)

Representative Leigh Larocque (R-Caledonia-1)

Representative Richard Lawrence (R-Caledonia-4)

Representative Joan Lenes (D-Chittenden-5-2)

Representative Patti Lewis (R-Washington-1)

Representative William Lippert (D-Chittenden-4-2)

Representative Terence Macaig (D-Chittenden-2)

Representative John Malcolm (D-Rutland-Bennington)

Representative Ann Manwaring (D-Windham-6)

Representative Michael Marcotte (R/D-Orleans-2)

Representative Richard Marek (D-Windham-5)

Representative Cynthia Martin (D/W-Windsor-3-2)

Representative Linda Martin (D-Lamoille-2)

Representative James Masland (D-Windsor-Orange-2)

Representative Michael McCarthy (D-Franklin-3-1)

Representative Curtis McCormack (D/W-Chittenden-6-3)

Representative James McCullough (D-Chittenden-2)

Representative Francis McFaun (R/D-Washington-2)

Representative Kristina Michelsen (D-Caledonia-2)

Representative Alice Miller (D-Bennington-3)

Representative John Mitchell (R-Franklin-2)

Representative Anne Mook (D-Bennington-2-2)

Representative John Moran (D-Windham-Bennington)

Representative Mary Morrissey (R-Bennington-2-2)

Representative Michael Mrowicki (D-Windham-4)

Representative Linda Myers (R-Chittenden-8-1)

Representative Betty Nuovo (D-Addison-1)

Representative Anne O'Brien (D-Chittenden-1)

Representative Jean O'Sullivan (D-Chittenden-6-2)

Representative Carolyn Partridge (D-Windham-3)

Representative Albert "Chuck" Pearce (R/D-Franklin-5)

Representative Christopher Pearson (P-Chittenden-6-4)

Representative Philip Peltz (D-Lamoille-Washington)

Representative Paul Poirier (I-Washington-3)

Representative David Potter (D-Rutland-2)

Representative Ann Pugh (D-Chittenden-7-2)

Representative Constance Quimby (R/D-Essex-Caledonia)

Representative Barbara Rachelson (D-Chittenden-6-6)

Representative Paul Ralston (D-Addison-1)

Representative Kesha Ram (D-Chittenden-6-4)

Representative Herbert Russell (D-Rutland-5-3)

Representative Marjorie Ryerson (D-Orange-Washington-Addison)

Representative Brian Savage (R-Franklin-4)

Representative Heidi Scheuermann (R-Lamoille-1)

Representative David Sharpe (D-Addison-4)

Representative Charles Shaw (R/D-Rutland-6)

Representative Loren Shaw (R/D-Orleans-1)

Representative Harvey Smith (R-Addison-5)

Representative Shapleigh Smith (D-Lamoille-Washington)

Representative Robert South (D-Caledonia-3)

Representative Kristy Spengler (D-Chittenden-9-2)

Representative Thomas Stevens (D-Washington-Chittenden)

Representative William Stevens (I-Addison-Rutland)

Representative Vicki Strong (R-Orleans-Caledonia)

Representative Valerie Stuart (D-Windham-2-1)

Representative Donna Sweaney (D-Windsor-1)

Representative Thomas Terenzini (R/D-Rutland-4)

Representative George Till (D-Chittenden-3)

Representative Tristan Toleno (D-Windham-2-3)

Representative Catherine Toll (D-Caledonia-Washington)

Representative Maida Townsend (D-Chittenden-7-4)

Representative Matthew Trieber (D-Windham-3)

Representative Donald Turner (R-Chittenden-10)

Representative Warren Van Wyck (R-Addison-3)

Representative Sheila Vowinkel (D-Windsor-4-2)

Representative Linda Waite-Simpson (D-Chittenden-8-2)

Representative Tommy Walz (D-Washington-3)

Representative Kathryn Webb (D-Chittenden-5-1)

Representative Cynthia Weed (P/D-Franklin-7)

Representative Jeffrey Wilson (D-Bennington-4)

Representative Philip Winters (R-Orange-1)

Representative Susan Wizowaty (D-Chittenden-6-5)

Representative Mark Woodward (D-Lamoille-2)

Representative Kurt Wright (R-Chittenden-6-1)

Representative Michael Yantachka (D-Chittenden-4-1)

Representative Samuel Young (D-Orleans-Caledonia)

Representative Teo Zagar (D-Windsor-4-1)